Kávový slovník

Acidita

Acidita: Je to nakyslá chuťová vlastnost odrůdy Arabika způsobena kyselinami, které se v odrůdě nacházejí a obohacuje chuťové spektrum kávy. Musí být přirozená, ne natrpklá. Acidita je charakteristická pro africké kávy a některé středoamerické kávy.

Alternativa

Alternativa: Alternativní příprava kávy vůči Espresso přípravě. Nejčastěji se jedná o filtrovanou kávu, přípravu pomocí moka kávovaru, aeropress, Frenchpress, zalévaná káva, turecká připravena pomocí Džezva.

Arabika

Arabika: Druh kávovníku Coffea arabica, jeho plody jsou kávové třešně a její pecky jsou kávová zrna. Ve srovnání s Robustou má o 22 chromozomů více a má širší chuťové spektrum díky acidity. Obsahuje méně kofeinu, přičemž je náročnější na pěstování.

Barista

Barista: Znalec kávy, který kávu nejen připravuje, ale zná cestu kávy a umí předat vědomosti zákazníkovi. Udržuje čistotu kávovaru a odpovídá za kvalitní přípravu a výběr kávy.

Blend nebo Směs

Blend: Směs kávy, kombinující různé odrůdy a druhy káv tak, aby měla svou stejnou charakteristickou chuť. Míchá se obvykle z 5 a více druhů, v každém období roku z různě dostupných zdrojových káv.

Cascara

Cascara: Slupka z kávové třešně. Používá se na přípravu nápoje podobného čaje, může však obsahovat zůstatky postřikových látek.

Crack

Crack: Syrové zrna při pražení vlivem rozpínající se celulózy praskají. První prasknutí je při velmi světle pražené kávě. Druhé prasknutí je při tmavě pražené kávě, následkem čehož kávové zrno vypustí oleje.

Crema

Crema: Hustá pěna na povrchu espresso nápoje tvořena vodou, oleji, CO2 a karamelem. Podle zbarvení a hustoty můžeme zhodnotit kvalitu extrakce a čerstvost kávy od pražení.

Cup of Excellance

Cup of Excellance : Oficiální soutěž, do které zpracovatelé přihlašují výběrové kávy. Porota certifikovaných degustátorů jejich hodnotí a připisuje bodové ohodnocení.

Cupping

Cupping: Degustace vzorků káv ze šálků pomocí hlasitého srkání. Kávy se rozdrtí nahrubo a zalijí se 93 ° C horkou vodou.

Dochuť

Dochuť: Chuťový vjem, který přetrvává v ústech po vypití kávového nápoje. Musí být příjemná, při dobré kávě dlouhotrvající a nesmí mít natrpklé přívlastky, které jsou běžné při méně kvalitní kávě.

Espresso

Espresso: Příprava kávového nápoje ze 7 a více gramů namleté kávy pod tlakem 9 Barů horkou vodou při teplotě okolo 94 ° C, kdy vyteče 20-30ml nápoje za 20-30 sekund.

Extrakce

Extrakce: Proces, při kterém se do vody uvolňují rozpustné chuťové složky z upražené a namletého kávovinového zrna.

Kávovníková třešeň

Kávovníková třešeň: Plod kávovníku, který obsahuje dvě nebo jedno kávovníkové zrno. Usušená dužina třešně se nazývá Cascara. Nezralá třešeň má zelenou barvu. Zralá třešeň je podle odrůdy červená, žlutá, oranžová nebo růžová.

Kofein

Kofein: Alkaloid nacházející se přirozeně v kávoníkovej třešni a tedy iv kávovníkovém zrnu. Působí pobídka na lidský organismus, zvyšuje srdeční tep, tlak a zrychluje metabolismus. Ve vyšších dávkách má však nežádoucí účinky na lidské tělo. Z důvodu snadného uvolňování do mateřského mléka se nedoporučuje konzumovat během kojení více než 200 mg kofeinu, což jsou přibližně dva šálky kávy.

Latte art

Latte art: Metoda kreslení mléčnou mikropěnou do kávového nápoje cappuccino. Je zpestřením zážitku z mléčného kávového nápoje.

Metoda honey

Metoda honey: Metoda zpracování sklizených kávovníkových třešní pro získání zeleného zrna pomocí zaprahlou slupek s částí dužiny.

Metoda suchá

Metoda suchá: Metoda zpracování sklizených kávovníkových třešní pro získání zeleného zrna pomocí zaprahlou celých třešní.

Metoda mokrá

Metoda mokrá: Metoda zpracování sklizených kávovníkových třešní pro získání zeleného zrna praním ve vodě.

Mikrolot

Mikrolot: Malá precizní ručně sbíraná část produkce kávovníkových třešní za účelem vyzvednutí chuťové charakteristiky ve specifické části kávovníkových plantáží, konkrétní odrůdy, nebo metodou zpracování.

Mikropěna

Mikropěna: Velmi jemná a hustá pěna připravena našlehání mléka na parní trysce kávovaru, bez viditelných bublinek, z níž se připravují mléčné kávové nápoje.

Moka

Moka: Konvička na přípravu kávy založená na principu přípravy espressa s použitím vysokého tlaku vodní páry.

Odrůda

Odrůda: Detailnější botanické rozlišení jako druh. Odrůdy vznikají buď přirozenou mutací, křížením nebo šlechtěním.

Oleje

Oleje: Upražené kávovníkové zrno obsahuje širokou škálu olejů. Ze zrna se uvolňují po druhém pukání – druhém cracku.

Robusta

Robusta: Druh kávovníku Coffea canephora. Jeho plody jsou kávové třešně a jeho pecky jsou kávová zrna. Ve srovnání s arabikou má o 22 chromozomů méně. Neobsahuje aciditu, obsahuje více kofeinu, je nenáročný na pěstování a pěstuje se v nižších nadmořských výškách.

Tělo

Tělo: Intenzita chutná kávového nápoje, nejedná se o hustotu nebo koncentraci nápoje.

SCAA, SCAE

SCAA, SCAE: Asociace výběrové kávy v Americe a Evropě. Zvyšují povědomí o výběrové kávě, pořádají soutěže a festivaly. V jednotlivých zemích mají koordinátorů. Soutěže vrcholí mistrovstvím světa baristů.

SHG, SHB

SHG, SHB: Zkratka pro tvrdost (a kvalitu) zrna. Jedná se o kávy pěstované ve výškách nad 1300 m.n.m.

Slepé sítko

Slepé sítko: Filtr bez dírek vkládaný do páky espresso stroje za účelem pročištění vnitřních částí hlavy stroje.

Tamper

Tamper: Kovový (nebo plastový) nástroj podobný okrouhlé razítku používaný na udusání namleté ​​kávy v páce espresso kávovaru.

Zelená káva

Zelená káva: Ve formě zeleného zrna se převáží zpracována surová káva od producenta do pražírny. Je tvrdá a zároveň elastická, těžko se dá rozkousat. Má strohou chuť a aby byla nezávadná, je třeba ji tepelně zpracovat, nejlépe pražením.